logo-entalpi-2

Chiller

Ne yapıyoruz?

Sizi serinletmek için buradayız! Chiller hizmetleri konusunda uzmanlaşmış bir ekibiz ve size en iyi soğutma çözümlerini sunmak için heyecanlıyız. Sıcaklığı düşürmek ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak bizim işimiz. Chiller sistemlerinin tasarımı, kurulumu, bakımı ve onarımı konusunda uzmanız. Endüstriyel tesislerden ticari işletmelere, hastanelerden otellere kadar her sektörde sizin için en uygun chiller çözümlerini sunuyoruz.

Chiller

Konforlu iklimlendirme için doğru adres!

Hoş geldiniz! Bir soğutucu, bir buharı sıkıştırma veya emme soğutma çevrimi yoluyla bir sıvıdan ısıyı alan bir makinedir. Bu sıvı daha sonra ekipmanı soğutmak için bir ısı eşanjöründe veya başka bir işlem akışında (hava veya işlem suyu gibi) dolaştırılabilir.

Entalpi Mühendislik'in Diğer İklimlendirme Hizmetleri

Klima

Entalpi Mühendislik olarak Klima hizmetleriyle işletmenize serinlik ve rahatlık getiriyoruz!

Fancoil

Hava kalitenizi kontrol altına alın, sağlıklı ve rahat bir ortamda yaşam keyfini çıkarın!

Klima Santrali

Optimum sıcaklık ve hava kalitesi için bize katılın, konforunuzu garanti altına alalım!

Isı Geri Kazanım

Entalpi ile Isı kaynaklarınızı geri kazanın ve enerji tasarrufunu keşfedin!

Chiller ve klima arasındaki fark nedir?

Soğutucularda ısı, bir sıvıdan buhar sıkıştırmalı veya soğurmalı soğutma çevrimi yoluyla çıkarılır. Soğutulan sıvı, bir binadaki borulardan ve hava işleme ünitelerindeki serpantinlerden veya havanın nemini almaya yardımcı olan fan-coil ünitelerinden geçer. Chillerler genellikle hava ve su ile soğutulur.

Soğutma sistemi nasıl çalışır?

Soğutucu Nasıl Çalışır? Çoğu proses soğutma uygulamasında, bir pompa sistemi soğuk suyu veya su/glikol solüsyonunu soğutucudan prosese dolaştırır. … Yüksek basınçlı gaz, ortam havasının veya yoğunlaştırıcı suyunun ısıyı çıkararak yüksek basınçlı bir sıvıya dönüştürdüğü yoğunlaştırıcıya girer

Soğutucu nedir?

Endüstriyel su soğutucuları, soğutulmuş suyun veya sıvının proses ekipmanlarında sirküle edildiği çeşitli uygulamalarda kullanılır. Tipik olarak ürünleri ve makineleri soğutmak için kullanılan su soğutucular, enjeksiyonlu kalıplama, alet ve kalıpla kesme, yiyecek ve içecek, kimyasallar, lazerler, takım tezgahları, yarı iletkenler ve daha fazlasını içeren çok sayıda farklı uygulamada kullanılır.

Endüstriyel soğutucunun işlevi, ısıyı bir yerden (genellikle işleme ekipmanı veya üründen) başka bir yere (genellikle üretim tesisinin dışındaki havaya) taşımaktır. Soğutucuya ve soğutucudan ısıyı aktarmak için su veya su/glikol çözeltisinin kullanılması çok yaygındır; bu durum, proses soğutucusunun bir rezervuar ve pompalama sistemine sahip olmasını gerektirebilir. Sektörünüz ve prosesiniz ne olursa olsun, yeterli soğutmaya sahip olduğunuzdan emin olmak verimlilik ve maliyet tasarrufu açısından çok önemlidir.

Soğutucu Nasıl Çalışır?

Çoğu proses soğutma uygulamasında, bir pompa sistemi soğuk suyu veya su/glikol solüsyonunu soğutucudan prosese dolaştırır. Bu soğuk sıvı prosesteki ısıyı uzaklaştırır ve sıcak sıvı soğutucuya geri döner. Proses suyu, ısının prosesten soğutucuya aktarıldığı ortamdır.

Proses soğutucuları, soğutucu adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Gerekli sıcaklıklara bağlı olarak soğutucu akışkanların pek çok türü ve uygulaması vardır, ancak hepsi soğutucu akışkanı sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya dönüştürmek için temel sıkıştırma ve faz değişimi prensibi üzerinde çalışır. Soğutucu akışkanın ısıtılması, soğutulması ve gazdan sıvıya ve tekrar gaza dönüştürülmesi işlemi, soğutma döngüsüdür.

Soğutma çevrimi, düşük basınçlı sıvı/gaz karışımının evaporatöre girmesiyle başlar. Evaporatörde, proses suyundan veya su/glikol çözeltisinden gelen ısı, soğutucuyu kaynatır ve bu da onu düşük basınçlı bir sıvıdan düşük basınçlı bir gaza dönüştürür. Düşük basınçlı gaz, yüksek basınçlı gaza sıkıştırıldığı kompresöre girer. Yüksek basınçlı gaz, ortam havasının veya yoğunlaştırıcı suyunun ısıyı çıkararak yüksek basınçlı bir sıvıya dönüştürdüğü yoğunlaştırıcıya girer. Yüksek basınçlı sıvı, evaporatöre ne kadar sıvı soğutucu akışkanın girdiğini kontrol eden genleşme valfine gider ve böylece soğutma çevrimi yeniden başlar.

Chillerlerde kullanılan iki tip kondenser vardır; hava soğutmalı ve su soğutmalı. Hava soğutmalı bir kondenser, sıcak soğutucu gazını soğutmak ve tekrar sıvı halinde yoğunlaştırmak için ortam havasını kullanır. Soğutucunun içine yerleştirilebilir veya dışarıya uzaktan yerleştirilebilir, ancak sonuçta ısıyı soğutucudan havaya doğru reddeder. Su soğutmalı bir kondenserde, soğutma kulesinden gelen su, soğutucuyu soğutur ve yoğunlaştırır.

Bir soğutucu, 1 ila 1000 ton soğutma enerjisi arasında derecelendirilir. Üç farklı soğutucu türü vardır: (1) hava, (2) su ve (3) evaporatif yoğuşmalı soğutucu. Endüstriyel soğutucular için yukarıdaki kategorilerin her birinde dört alt kategori bulunmaktadır: (1) pistonlu, (2) santrifüjlü, (3) vida tahrikli (4) ve emme soğutucuları. İlk üç tip, elektrik motorları, buhar veya gaz türbinleri ile çalışan mekanik soğutuculardır. Absorbsiyonlu soğutucu, buhar gibi bir ısı kaynağıyla çalıştırılır ve hareketli parça kullanmaz.

Endüstriyel Soğutma Grubu Bileşenleri

Mekanik sıkıştırma çevrimi, soğutucunun içinden geçtiği dört temel bileşene sahiptir: (1) evaporatör (2) kompresör (3) kondansatör (4) genleşme valfi. Soğutucu akışkanın içindeki evaporatör, kondenserden daha düşük basınçta ve sıcaklıkta çalışacaktır.

Özelleştirilebilen Seçenekler

Beklentileri karşılamak ve aşmak için geniş seçenekler sunuyoruz.

En kaliteli işleri ararken, Entalpi Proje Mühendislik Teknik Tesisat size yardımcı olmak için burada. Taahhüt uzmanlarımız, tümü beklentileri karşılamak ve aşmak için garantili geniş bir özelleştirilebilir seçenekler yelpazesi sunar. Bu ve diğer mevcut hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bugün ofisimizle iletişime geçin.

Chiller

What are we doing?

We are here to keep you cool! We are a team that specializes in chiller services and are excited to provide you with the best cooling solutions. It is our job to reduce the temperature and provide an efficient working environment. We specialize in the design, installation, maintenance and repair of chiller systems. We offer the most suitable chiller solutions for you in every sector from industrial facilities to commercial enterprises, from hospitals to hotels.

Chiller

The right address for comfortable air conditioning!

Welcome! A chiller is a machine that extracts heat from a liquid through a vapor compression or absorption refrigeration cycle. This liquid can then be circulated through a heat exchanger or other process stream (such as air or process water) to cool the equipment.

Other Air Conditioning Services of Entalpi Engineering

Air conditioning

As Entalpi Engineering, we bring coolness and comfort to your business with Air Conditioning services!

Fancoil

Take control of your air quality with Enthalpy, enjoy life in a healthy and comfortable environment!

Heat Recovery

Recover your heat sources and discover energy savings with Enthalpy!

Air Handling Unit

Join Enthalpy for optimum temperature and air quality, we will ensure your comfort!

A chiller is a machine that removes heat from a liquid through a vapour compression or absorption refrigeration cycle. This fluid can then be circulated in a heat exchanger or other process stream (such as air or process water) to cool the equipment.

What is the difference between a chiller and an air conditioner?

In chillers, heat is extracted from a liquid through a vapour compression or absorption refrigeration cycle. The cooled liquid passes through pipes in a building and through coils in air handlers or fan-coil units that help dehumidify the air. Generally, chillers are cooled with air and water.

How does the chiller system work?

How Does a Chiller Work? In most process cooling applications, a pumping system circulates cold water or water/glycol solution from the chiller to the process. … High-pressure gas enters the condenser where ambient air or condenser water extracts heat to cool it into a high-pressure liquid

What is a chiller?

Industrial water chillers are used in a variety of applications where chilled water or liquid is circulated through process equipment. Typically used to cool products and machinery, water chillers are used in a multitude of different applications including injection moulding, tool and die cutting, food and beverage, chemicals, lasers, machine tool, semiconductors and more.

The function of an industrial chiller is to move heat from one location (usually the processing equipment or product) to another location (usually the air outside the production facility). It is very common to use water or water/glycol solution to transfer heat to and from the chiller, which may require the process chiller to have a reservoir and pumping system. Whatever your industry and process, making sure you have adequate cooling is crucial for efficiency and cost savings.

How Does a Chiller Work?

In most process cooling applications, a pumping system circulates cold water or water/glycol solution from the chiller to the process. This cold liquid removes heat from the process and warm liquid returns to the chiller. Process water is the medium through which heat is transferred from the process to the chiller.

Process chillers contain a chemical compound called refrigerant. There are many types and applications of refrigerants depending on the temperatures required, but they all work on the basic principle of compression and phase change to convert the refrigerant from a liquid to a gas and back to a liquid. This process of heating and cooling the refrigerant and its conversion from a gas to a liquid and back again is the refrigeration cycle.

The refrigeration cycle starts with a low-pressure liquid/gas mixture entering the evaporator. In the evaporator, heat from the process water or water/glycol solution boils the refrigerant, which changes it from a low-pressure liquid to a low-pressure gas. The low-pressure gas enters the compressor where it is compressed into high-pressure gas. The high-pressure gas enters the condenser where ambient air or condenser water extracts heat to cool it to a high-pressure liquid. The high-pressure liquid goes to the expansion valve, which controls how much liquid refrigerant enters the evaporator, thus starting the refrigeration cycle again.

There are two types of condensers used in chillers; air cooled and water cooled. An air-cooled condenser uses ambient air to cool the hot refrigerant gas and condense it back into a liquid. It can be located inside the chiller or remotely placed outside, but ultimately rejects heat from the chiller to the air. In a water-cooled condenser, water from a cooling tower cools and condenses the chiller.

A chiller is rated from 1 to 1000 tonnes of cooling energy. There are three different types of chillers: (1) air, (2) water and (3) evaporative condensing chiller. Within each of the above categories for industrial chillers there are four sub-categories: (1) reciprocating, (2) centrifugal, (3) screw drive (4) and suction chillers. The first three types are mechanical coolers fuelled by electric motors, steam or gas turbines. An absorption chiller is powered by a heat source such as steam and uses no moving parts.

Industrial Chiller Components

The mechanical compression cycle has four basic components through which the refrigerant passes: (1) evaporator (2) compressor (3) condenser (4) expansion valve. The evaporator in the refrigerant will operate at a lower pressure and a lower temperature than the condenser.

PRIVACY-RELATED OPTIONS

To meet and surpass expectations, we provide a variety of solutions.

Entalpi Project Engineering Technical Installation can assist when you need the highest caliber work. All of the customisable alternatives provided by our contracting specialists are certain to meet or surpass expectations. Get in touch with our office right away for additional details on these and the other services we provide.